امور کیفری

فرجام خواهی از منع تعقیب در پرونده تجاوز به عنف

به نام خدا

ریاست محترم دیوان عالی کشور

با سلام

احتراما وکالتا از ناحیه خانم … شاکی پرونده شماره … در مقام فرجام خواهی از دادنامه شماره … صادره از شعبه … دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی که در تاریخ … از طریق سامانه الکترونیکی به اینجانب ابلاغ شده است، در مهلت مقرر قانونی موارد به شرح ذیل به استحضارعالی می رسد:

1- پس از طرح شکایت با دستورات ریاست محترم شعبه … کیفری یک استان خراسان رضوی، تحقیقات مفصلی در پرونده حاضر صورت گرفته است و از جمله اینکه تلفن همراه متهمان ردگیری و تردد و حضور ایشان در زمان و محل ارتکاب جرم محرز شده است.

2- بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته، ریاست محترم دادگاه با اعطای نیابت به دادگاه کیفری یک استان … (محل اقامت متهمان) دستور احضار، تفهیم اتهام و صدور قرار تامین کیفری برای ایشان را صادر کردند.

دادگاه کیفری یک استان … نیز با احضار متهمان و انجام تحقیقات و با توجه به وجود دلایل و امارات برای ایشان قرار وثیقه سنگین 4 و 2 میلیارد ریالی صادر و پرونده را به دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی اعاده کرد.

3- ریاست محترم شعبه … دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی با توجه به جمیع جهات دستور تعیین وقت و احضار متهمان را صادر کردند، با این حال متهمان در جلسه رسیدگی مورخ  … با ارسال لایحه و عذر ابتلا به بیماری کرونا حاضر نشدند.

رییس محترم دادگاه نیز جلسه را تجدید و این بار برای مورخ … تعیین وقت شد، علی رغم اینکه ابلاغیه در تاریخ … صادر و از طریق سامانه ابلاغ شده بود و متهمان فرصت کافی برای برنامه ریزی حضور در دادگاه داشتند، باز هم بدون ارائه توضیح در دادگاه حاضر نشدند.

ریاست محترم دادگاه مجددا متهمان را احضار و وقت رسیدگی برای مورخ … تعیین و ابلاغ شد.

در روز … ریاست محترم شعبه که از ابتدا در جریان پرونده بودند و دستور تحقیقات را متواترا صادر و بر اساس نتایج حاصله رسیدگی را ادامه می دادند در مرخصی به سر می بردند و جلسه دادگاه توسط دو نفر مستشاران محترم شعبه و با حضور وکیل متهمان و در غیاب خود ایشان برگزار شد.

در این جلسه مستشاران محترم با شتابزدگی و بدون توجه به دلایل و امارات موجود در پرونده و درخواست من و موکلم برای انجام تحقیقات محلی و مواجهه با متهمان، اصرار بر عدم صحت شکایت مطروحه داشتند و حتی درخواست اینجانب برای انجام تحقیقات محلی با اصرار زیاد و تعویض صورتجلسه پرینت گرفته شده در صورتجلسه ثبت شد.

4- دفاع عمده متهمان که تحت قرار تامین کیفری سنگین آزاد شده بودند و از حضور در سه جلسه دادگاه خودداری کرده بودند، شامل استناد به سابقه کیفری موکل بود، آن ها با ارائه تصویر دادنامه محکومیت سابق موکل و برخی اوراق بی ارتباط به موضوع پرونده سعی در انحراف جریان رسیدگی و بی اعتبار کردن شخصیت موکل در محضر دادگاه داشتند تا از این طریق از اتهام سنگینی که متوجه شان بود فرار کنند.

نهایتا هم به همین وسیله، در حالی که هنوز بخش مهمی از تحقیقات پرونده ناقص مانده بود، توانستند از محاکمه بگریزند.

5- علاوه بر دلایل و امارات موجود از جمله ردگیری تلفن همراه متهمان در زمان و محل وقوع جرم و همچنین اقرار ضمنی متهمان در جریان تحقیقات دادگاه کیفری یک استان …، بخش مهم و پنهان حادثه در بازرسی و تحقیق محلی از محل وقوع جرم قابل کشف بود، موضوعی که از ابتدای رسیدگی مورد درخواست بود و در جلسه … هم موکدا این درخواست از محضر دادگاه تکرار شد.

کسبه و افراد حاضر در محل وقوع جرم، شاهد وضعیت موکل پس از وقوع جرم بوده اند و به او کمک کرده اند و با خانواده او تماس گرفته اند.

با این وجود دادگاه محترم با همان شتابزدگی جلسه دادگاه، بلافاصله و در تاریخ … دادنامه معترض عنه مبنی بر قرار منع تعقیب را صادر کردند.

نهایتا با عنایت به موارد فوق و اینکه موکل خانم جوان و متاهل است که به سبب رفتار متهمان متحمل لطمه شدید روحی و روانی و حیثیت اجتماعی شده است و زندگی خانوادگی او در معرض فروپاشی قرار گرفته و همسر او برای طلاق اقدام کرده است که در دادگاه خانواده در حال رسیدگی است، و صدور قرار معترض عنه به طور شتابزده و بدون توجه به دلایل ابرازی و همچنین درخواست انجام تحقیقات محلی از کسبه و افراد حاضر در محل وقوع جرم که وضعیت موکل را در آن زمان شاهد بوده اند، از محضرعالی استدعا دارم با توجه به اینکه قرار منع تعقیب بدون توجه به ادله و مدافعات شاکی صادر شده است ضمن نقض قرار منع تعقیب وفق بند ب ماده 469 قانون آیین دادرسی کیفری، دستور رسیدگی ماهوی به شکایت موضوع پرونده وفق بند ب ماده 470 همین قانون را صادر بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/vmashadmin/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/vmashadmin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107