جرائم مواد مخدر

لایحه دفاع از متهم به نگهداری و فروش مواد مخدر تریاک در دادگاه انقلاب اسلامی

در این پرونده، وکالت تسخیری (با انتخاب از طرف دادگاه برای متهم) متهم به نگهداری و فروش موادمخدر از نوع تریاک مطرح بود.

بدوا پس از اخطار دادگاه، طی لایحه ای طبق مواد 378 و 388 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 ایرادات موجود در پرونده به دادگاه اعلام شده است.

بسمه تعالی

ریاست و مستشاران محترم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد

با سلام

احتراما عطف به اخطار ابلاغی وکالتا از ناحیه متهم پرونده کلاسه 951000 تحت رسیدگی در آن شعبه محترم وفق مواد 387 و 388 قانون آیین دادرسی کیفری موارد به شرح ذیل به استحضارعالی می رسد:

1- اظهارات متهم مورخ 14/7/95 در بدو دستگیری در کلانتری (برگ 4 پرونده) که حاوی اقرار متهم می باشد توسط ماموران نوشته و تنها اثر انگشت متهم ذیل آن درج شده است، طبق مادۀ 53 قانون آیین دادرسی کیفری از آنجا که متهم با سواد و قادر به امضا بوده است، اثر انگشت وی معتبر نخواهد بود و چون کیفرخواست صادره عمدتا مبتنی بر اقرار در صورتجلسه مذکور است، لذا اقرار متهم به عنوان دلیل، معتبر و قابل اتکا نیست و باید از عداد دلایل علیه متهم خارج گردد.

2- دستور دادستان محترم به ماموران صرفا ناظر به تحقیق و بررسی موضوع بوده است و ماموران مجوز ورود به منزل متهم را نداشته اند، وفق مواد 34 و 56 و 58 قانون آیین دادرسی کیفری ماموران برای ورود به اماکن در بسته نیاز به دستور و مجوز صریح مقام قضایی دارند، لذا از آنجا که گزارش ماموران بر خلاف مقررات و ضوابط تهیه شده است طبق ماده 36 قانون مذکور معتبر نیست.

3- ماموران به تکلیف موضوع مادۀ 52 قانون آیین دادرسی کیفری عمل نکرده و متهم را از حقوق قانونی خود از جمله حق انتخاب وکیل مطلع ننموده اند که خود در جریان تحقیقات مقدماتی و اخذ اقرار از متهم موثر بوده است و آن را مخدوش می کند.

4- اظهارات متهم در جلسه بازجویی مورخ 15/7/95 شعبه سوم بازپرسی قوچان (برگ 9 پرونده) به خط بازپرس نوشته شده است و مجددا از قول متهم اقرار به ارتکاب جرم شده است در حالی که صدر برگ بازجویی قید شده است که متهم باسواد است و طبق ماده 199 قانون آیین دادرسی کیفری، اظهارات متهم باید بوسیله خود او نوشته می شده است، لذا اقاریر و اظهارات منتسب به متهم در برگه مذکور غیر قابل استناد است.

5- گزارش نتیجه آزمایش پلیس مواد مخدر (برگ 49 پرونده) صرفا راجع به مواد از نوع متافتامین است و در مورد سایر موادی که به کشف آن از ناحیه متهم در گزارش ماموران اشاره شده است اشاره ای نشده است، لذا با توجه به اینکه ماهیت سایر مواد منتسب به متهم معلوم نیست از محضر دادگاه محترم استدعا دارم رسیدگی تنها در حد مواد مخدری که در گزارش پلیس مواد مخدر آزمایش و تشخیص داده شده است انجام شود.

6- با توجه به اینکه مواد مخدر از نوع مت آمفتامین (شیشه) مکشوفه متنسب به متهم مجموعا شامل 5/3 گرم می باشد، با توجه به بند 3 قانون اصلاحی مبارزه با مواد مخدر و ماده 19 قانون مجازات اسلامی و ماده 297 و 302 قانون آیین دادرسی کیفری، رسیدگی به اتهام موکل باید با قاضی واحد صورت پذیرد.

7- با توجه به اینکه متهم دارای وثیقه به میزان 500 میلیون تومان است و از تاریخ 7/3/97 به جهت تشدید قرار تامین در بازداشت به سر می برد، از محضرعالی استدعا دارم با تخفیف تامین متهم به میزان 500 میلیون تومان که منجر به آزادی وی خواهد شد موافقت بفرمایید.

با احترام مجدد

سیاوش هوشیار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/vmashadmin/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/vmashadmin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107