قرارداد

نمونه قرارداد مضاربه در زمینه بورس

نمونه قرارداد:

قرارداد مضاربه در زمینه بورس

مضاربه قراردادی است که ضمن ان یک طرف سرمایه ای در اختیار طرف دیگر قرار می دهد تا به تجارت مشغول شود و در سود تجارت شریک باشند.

قالب قرارداد جعاله برای انجام فعالیت های مشترک اقتصادی و تامین سرمایه اشخاص بسیار مفید است، موضوع قرارداد جعاله می تواند انجام هر نوع تجارت مشروعی باشد، در این قرارداد فردی سرمایه خود را به صورت دلار در اختیار طرف دیگر قرار داده است تا به خرید و فروش سهام در بازار بورس بین المللی بپردازد.

بیشتر بخوانید:

مواد 546 تا 560 قانون مدنی در مورد عقد جعاله است، در عقد جعاله طرفی که سرمایه می دهد «مالک» و طرفی که به تجارت می پردازد «مضارب» نامیده می شود.

به نام خدا

عقد مضاربه

ماده یک) طرفین مضاربه :

1) مالک خانم …………………………………… فرزند ……………….. شماره ملی …………………………………… به نشانی ……………………………………………………………………………    و شماره تلفن همراه   ……………………….

 2) مضارب آقای …………………………………… فرزند ……………….. شماره ملی …………………………………… به نشانی ……………………………………………………………………………    و شماره تلفن همراه    ……………………….

تبصره1: نشانی اعلام شده از سوی طرفین طبق ماده 1010 قانون مدنی اقامتگاه قانونی ایشان خواهد بود و هر‌گونه اعلام و ابلاغ به  این نشانی در هر حال به منزله ابلاغ به مخاطب و اطلاع او خواهد بود.

تبصره2: هرگونه اعلام و ابلاغ از طریق پیامک به شماره تلفن همراه اعلام شده از سوی طرفین این قرارداد واجد همه آثار حقوقی ابلاغ و به منزلۀ اطلاع مخاطب خواهد بود و طرفین مکلف هستند هر نوع تغییر در شماره تلفن همراه خود را فورا اعلام نمایند و الا ایرادی از این حیث مسموع نخواهد بود.

ماده دو) سرمایه:

مبلغ …. دلار که با اخذ رسید به مضارب پرداخت می گردد

ماده سه) مدت مضاربه:

مدت مضاربه از تاریخ انعقاد عقد حاضر به مدت یک سال تمام خورشیدی خواهد بود که طرفین ضمن عقد خارج لازم حق انحلال مضاربه را در مدت قرارداد از خود سلب و ساقط نمودند.

ماده چهار) موضوع مضاربه:

معاملات انواع سهام و کالاها در بازار بورس و یا هر تجارت دیگری که مضارب نافع بداند

ماده پنج) تقسیم سود:

حصه هر یک از طرفین از سود معاملات نصف است که ماهانه توسط مضارب محاسبه و به طور علی الحساب به مالک پرداخت می شود، محاسبه و تسویه حساب کلی در پایان قرارداد انجام می شود.

ماده شش) حل اختلاف:

طرفین ضمن عقد خارج لازم شرط نمودند کلیه اختلافات ناشی از اجرا یا فسخ و انفساخ و بطلان این قرارداد راجع به داور واحد مرضی الطرفین باشد که آقای سیاوش هوشیار حسینی وکیل پایه یک دادگستری به عنوان داور مرضی الطرفین تعیین گردید.

تبصره1- پرداخت دستمزد داور و هزینه های داوری از جمله کارشناسی و … و همچنین اجرای رای داور به عهده طرف متخلف از قرارداد است.

تبصره2- طرفین داور را به عنوان حکم در تعیین سود و حصه و بررسی و اظهار نظر در سایر مسائل مالی و محاسباتی تعیین نمودند و داور عنداللزوم با دستمزد علیهده طبق تعرفه کارشناسان رسمی، اسناد و محاسبات را بررسی و اظهار نظر می کند که نظر اعلام شده قطعی و غیر قابل اعتراض است.

تبصره3- ابلاغ زمان و مکان جلسات داوری و همچنین رای داوری از طریق ارسال پیامک به شماره تلفن همراه اعلام شده طرفین در این قرارداد انجام می شود و معتبر است، طرفین سه روز پس از ارسال پیامک برای مراجعه و دریافت نسخه ای از رای داوری مهلت دارند، در صورت عدم مراجعه در حکم ابلاغ و معتبر است.

ماده هفت) اسقاط کافه خیارات:

طرفین ضمنا کافه خیارات اعم از خیار غبن ولو فاحش را از نفس خویش سلب و ساقط نمودند.

ماده هشت) تعداد نسخ قرارداد:

این قرارداد طی هشت ماده، در 2 نسخه که هر دو در حکم و دارای اعتبار واحد می‌باشند تنظیم و عقد مضاربه به صیغه شرعی منعقد و پس از مطالعۀ دقیق و فهم کلیه الفاظ و اجزای قرارداد امضاء و یک نسخه به هر یک از طرفین تسلیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/vmashadmin/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/vmashadmin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107